Другий сезон проекту EVE8, що за підтримки Українського культурного фонду організував стріми електронних артистів з історичних пам'яток України, тривав з червня по жовтень. За цей час провели десять ефірів: записали діджей-сет від Nastia та Kolosova, виступ дуету Manu & Krutь, лайви Ma Gooch, Koloah, Cepasa, Stanislav Tolkachev, Na Nich, Monoconda, Bejenec та O’FortyFour (Жені Яременко, відомого як Pahatam).

Мета EVE8 — не стільки показати виступи артистів на відомих чи незвичних локаціях, тобто зробити цікаву картинку на фоні, скільки нагадати про часто недооцінені місця нашої країни. Ідея в тому, що і електронна музика, і стародавні замки  — це все культурні пласти, які зазвичай не перетинаються, існують у зовсім різних контекстах та видимі різним аудиторіям. Судячи з багатотисячних переглядів, EVE8 — доволі успішна ініціатива, якій вдалося поєднати ці культурні пласти та об'єднати аудиторії.

Виступи другого сезону проходили в замках — Олеському, Свірзькому, Золочівському, Паланок, Невицькому, Підгорецькому, а також на території фортець — Хотинської, Аккерманської, Кам'янець-Подільської та Тустань. Так, більшість із цих місцин насправді досить відомі, але, на жаль, частіше лише назвою. Для багатьох ці стріми стали хорошою нагодою нарешті роздивитися стародавні замки i фортеці та, напевно, захотіти поїхати дивитися на них. За словами команди EVE8, люди часто писали у відгуках, що подумали, ніби локація знаходиться десь в Європі, бо не очікували побачити щось подібне в Україні.

Що стосується музики, то вибірка вийшла досить різнорідною — від фолктроніки Manu & Krutь до техно Tolkachev. В наступному сезоні проект планує продовжувати запрошувати саме продюсерів, що виступатимуть зі своєю музикою, фокусуючись на творчості вітчизняних артистів.  


Цікаво, що сам проект народився ще до пандемії: ще минулого року EVE8 організовували стріми з локальними артистами, а на цей рік запланували масштабування. Для другого сезону команда обрала знакових українських музикантів, визначила 10 важливих пам'яток, покращила технічне забезпечення стрімів і, завісно, залучилася підтримкою партнерів. Зрештою, EVE8 вийшли з другим сезоном у період пандемії, коли онлайн-стріми стали чи не єдиною можливість послухати свіжий матеріал від улюблених музикантів.

Команда  EVE8:

Зараз у команді близько 20 людей, але коли ми тільки починали, нас було пятеро. Тобто ми були і вантажниками, і операторами — займалися усім. Запам'ятався, наприклад, перший лайв Cepasa у Тустані, який ми вирішили зняти на самій горі. Обладнання важило близько 400 кілограмів, і ось нам треба було його туди підняти, потім провести сам стрім, а після це ж обладнання довелося підняти вже в наш офіс — на четвертий поверх без ліфта. Тому важливо було монетизувати проект, інакше б довго на ентузіазмі команда не витримала. Це все справді дуже складно з технічної точки зору, інакше б подібних проектів напевно було більше.

Круто, що УКФ підтримав нас, адже дуже часто електронна музика асоціюється з рейвами, наркотиками та чимось маргінальним. Те, що в нас повірили та дали грант, є сигналом для інших, що електронна музика в полі широкого інтересу і що подібні проекти можливі.

Ми планували другий сезон ще до пандемії, тому початково все це мало виглядати як міні-фестиваль, що збирав би по кілька сотен гостей на локаціях. Звісно, довелося внести корективи — під час виступів поруч з музикантами була дуже обмежена кількість людей. Крім того, спочатку у нас було заплановано чотири европейских артисти, але ми замінили їх на локальних. І річ навіть не в тому, що в карантин їх було б складно привезти в Україну, а в тому, що ми хотіли підтримати саме наших музикантів. У той час усі міста, де хоч якось була розвинута електронна сцена, зосереджувалися саме на підтримці своїх артистів, в Берліні, наприклад, виділяли гроші клубам.

Що стосується локацій, то всі адміністрації пам'яток задоволені результатом. Для них виступи музикантів стали лише початком по залученню нової аудиторії, вони впевнилися, що можна не лише екскурсії проводити. Можливо, тепер на деяких локаціях будут влаштовувати якісь невеликі фестивалі, кінопокази чи інші події, як тільки це стане можливим.

Новий сезон EVE8 обов'язково буде, але спочатку ми відпочинемо. Плануємо розпочати його десь наприкінці весни чи на початку літа. Це знову будуть знакові для України місяця, але вже не обов'язково замки, а, можливо, щось природне, на кшталт Асканії-Нова. Крім того, у нас ще багато проблем, до яких треба привертати увагу, як вирубка лісів чи звалища.

Артисти знову будуть лише українські — електронні, але різноманітні. Також є деякі проекти, які спеціально для стрімів хотіли б підготувати виступи, що відрізнятимуться від їх звичного репертуару.