Цими вихідними в Івано-Франківську стартує перший фестиваль електронної музики та сучасного мистецтва Detaliзація. За першу частину відповідає місцева промо-група Detali разом з київськими колегами по цеху Rhythm Büro, за другу — франківський проект Інша Освіта спільно з галереєю Асортиментна кімната. Територія закинутого заводу, техно в спортзалі, медіа-арт, інсталяції, Eric Cloutier приїде, з два десятки українських діджеїв звідусіль зберуться — усе як ми любимо. Хоча Франківськ не особливо мислиться як індустріальне місто, спорожнілі заводи якого заповнюють невтомні рейвери, але вечірки до 800 людей тут збираються і фестиваль, як би там не було, збереться. Із яких деталей — ми вирішили дізнатися у засновника промо-групи Detali та ідеолога фестивалю Олеся Зазуліна.


Про вечірки у Франківську

У місті зараз не так багато людей, які щось організовують. Це ми, плюс невеликі вечірки робить наша подруга Кріс, вони називаються Gosti. Це більш камерний формат, коли збирається десь 150-200 людей та виступають локальні артисти. Є ще  «Квадрат» — промо-група молодих пациків, які влаштовують рейви, у них досить юна публіка та хардовіше звучання. Ось і весь андеграунд. Також є одна місцина, S2dio, там теж непогані вечірки, але грає скоріше комерційний хаус чи щось таке.

Не розумію, чому так, я б не сказав, що не вистачає попиту. Скоріше навпаки — саме тут він найбільший серед західних міст, адже наші вечірки збирають по 700-800 людей. Не знаю, де ще таке роблять, крім Києва, — хіба що в Харкові та Одесі. Але при цьому нові промо-групи особливо не з’являються. Хоча ще років 7-8 тому їх було досить і різних.

Ми круто співіснуємо з іншими містами на Західній Україні. Наприклад, нещодавно у нас проходила вечірка львів'ян Hypnohouse. А на нашу минулу вечірку Detali зі Львова ж і приїхало багато людей. Це теж трохи дивно, бо вечірки, що проходять у них, інколи по 150 людей збирають, а тут 200 приїжджає в інше місто. Мабуть, це якраз через те, що подія масштабна, ну і ми завжди заморочуємося на рахунок комфорту, інфраструктури, намагаємося обирати цікавих артистів.

Про себе в деталях

Я почав організовувати вечірки років сім тому, але тоді ми просто орендували приміщення в клубах. А вже коли я започаткував серію Detali, захотілося робити техно-тусовки саме такими, якими вони мають бути. В моєму уявленні — це тусовка в якомусь індустріальному приміщенні — на заваді, в ангарі, в цехах. І там грає не комерційна музика, а скоріше навіть бруднувате музло. Звісно, важливі також яскравий візуальний супровід, хороший звук. Правда, коли я починав перші туси, ще не дуже звертав увагу на технічне забезпечення, але згодом зрозумів, що хороший звук — це практично головне.

Все це почалося від того, що було бажання щось робити в місті, де нічого немає, зате є багато людей, які чогось хочуть. Взагалі я займаюся маркетингом, працюю в агенції, а вечірки — це і хобі, і робота, і ініціатива, і інвестиція. Це просто ще одна частина мого життя. У мене не фултайм, тому встигаю, тим більш ми робимо вечірки раз в сезон і підготовка триває місяц-півтора. Хоча зараз перед фестивалем у мене невеликі канікули на роботі. Робити вечірки часто я б і не хотів, щоб не приїдалося, та і складно було б так швидко організовувати все якісно.

Найбільш запам’яталась найперша вечірка Detali 13 травня 2017 року. У Франківську на той час давно вже нічого не відбувалося, тому люди були дуже голодні на якісні туси — всі просто вибухнули емоціями. Крутою була вечірка, яку ми робили разом з Rhythm Buro в закинутій котельні заводу Автолимваш. Ми тоді вперше привезли звук Function One, який я вважаю найкращим.

Ще запам'яталася подія, яку ми провелу в парку атракціонів. Одна сцена була під відкритим небом, там реггі та дабові мотиви дуже класно спрацювали. А ось з мейном вийшло епічно: він знаходився в приміщенні, де акустика все зіпсувала. Ми якраз привезли хедлайнера, якого давно хотіли, у нього ще таке глибоке звучання, але не з тією акустикою. Вважаю це великим фейлом.

А ось остання наша вечірка проходила в Лісокомбінаті, і вона запам’яталася мені тим, як вранці у великі вікна потрапляли перші сонячні промені, що разом з музикою створювали особливу атмосферу.  

Сам я теж граю, але на своїх вечірках дуже рідко, адже постійно десь бігаю, за чимось слідкую. Але інколи можу закривати вечірки, граю останнім, коли вже все ок і можна нарешті розслабитися.

Про Detaliзацію

Природно, що нам хочеться рости і започатковувати щось нове, тож ідея зробити крутий фестиваль з’явилася ще з рік тому. Плюс ми хотіли інтегрувати сучасне мистецтво в наші події, а для цього нам потрібно було мати підстави. Це можна було реалізувати в більшому форматі, щоб всі ще мали час засвоювати візуальну інформацію. На фестивалі ми хочемо зробити саме мистецькі зони, які будуть відокремлені від сцен, щоб це не виглядало просто як декорації чи фан, а щоб люди могли саме переключитися.  

Рік тому ми проводили спільну тусу з Rhythm Buro, на контакт тоді першими вийшли саме вони — було дуже дивно і мегаприємно. Цього року, коли вирішували, з ким нам скоооперуватися, вже ми запропонували їм стати частинкою нашого проекту. Все ж я вважаю Rhythm Buro найякіснішою техно-промо-групою в Україні.

Detaliзація спочатку мала відбуватися в зовсім іншому місті — на території Локомотиворемонтного заводу. Він мені найбільше подобається з усіх індустріальних об'єктів в місті. Ми вже навіть домовилися з дирекцією, я думав, моя мрія ось-ось здійсниться, але потім вони почали переносити зустріч — давайте після свят, давайте після виборів, а тоді взагалі відмовилися від ідеї щось там проводити.

В результаті фест проходитиме на території заводу Пресмаш, а саме на його закинутій частині — в їдальні, в спортзалі та в хімкорпусі. В їдальні буде хаус-сцена та бар, плюс мистецька локація, також задіємо зелене подвір’я. Уяви собі великий баскетбольний майданчик без вікон з усілякими залізними каркасами під стелею — там буде наша техно-сцена, дуже трушна та даркова. В цій же будівлі розміститься ембієнт-сцена, де можна буде просто посидіти та послухати музику. Локація досить складна, бо вже років 10 не функціонує, довелося збивати чимало відсирівшої штукатурики. А в їдальні, наприклад, три з чотирьох стін — це суцільні вікна, які, звісно, виявилися погано закріплені. Розбираємося з цим всім ми разом з друзями та волонтерами. Зате тут дозволяють робити що завгодно, навіть розмальовувати стіни.

Я вже зрозумів, шо наступні роки не буду організовувати фестиваль, не маючи надійної фінансової підтримки. В цьому році фест виглядає досить невигідним, скоріш за все ми будемо в мінусі. На наступні роки буду шукати партнерів, адже хочеться робити все ще крутіше. Хотілося б збирати людей з цілої країни, зробити щось настільки цікаве, щоб приїжджали і з Києва, і з Одеси, а не лише з заходу.

katacult_affiche_banner_detalizacia